Proč BOSU?

Proč cvičit na BOSU?
Na tuto otázku bych jednoduše odpověděla: „Prostě proto, že se budete po cvičení na BOSU cítit skvěle!“ Když si nedáte za cíl v hodině nic jiného, tak už toto je dost velký důvod, proč začít cvičit.
Něco málo teorie o BOSU
BOSU BALANCE TRAINER jako fitness výrobek má svůj původ v medicínském odvětví, stejně jako ve funkčním a specifickém tréninku. Vynalezl ho Američan David Weck a v r. 1999 byl představen vybrané skupině profesionálů a olympijským týmům. Tímto počinem odstartovalo BOSU nový pohled na trénink ve fitness průmyslu. Vzniklo dynamické cvičební nářadí využívané k širokému okruhu sportovního tréninku v podobě aerobně vytrvalostního, silového, fyzioterapeutického či mobilizačně stabilizačního charakteru.
Co znamená zkratka BOSU?
Zkratka anglických slov „both sides up“ BOSU v doslovném překladu znamená oběma stranami vzhůru. Může se cvičit s platformou dole na podložce a kopulí nahoře nebo směrem platformou vzhůru, což umožňuje dvojnásobnou škálu jednotlivých cvičení.
Co je to CORE?
Ve volném překladu je to jádro, střed. V tréninku chápeme core jako střed těla, který je tvořen hlubokými svalovými strukturami, jejichž nejdůležitější funkce je stabilizační rovnováha v držení těla jako celku.
Proč aktivovat CORE?
Abychom se vyhnuli svalovým dysbalancím, které s sebou přináší neaktivní sedavý způsob života. Jde např. o syndrom LBP (low back pain) – bolesti v bedrech, který sužuje většinu běžné populace. Hluboký stabilizační systém páteře se aktivně podílí na správném a bezbolestném držení těla.
Cíl cvičení na BOSU?
Cvičení na balančních míčích si klade za cíl zlepšovat rovnováhu těla, aktivovat hluboký stabilizační svalový systém páteře a přispět ke správnému držení těla v axiálním napřímení. Rovnováha je ve skutečnosti základ všeho pohybu. Jelikož naše tělo funguje jako celek, tak logicky rovnováha tělesná ovlivňuje i rovnováhu duševní. Už staří Řekové se zabývali harmonií a vyvážeností tělesné i duševní krásy tzv. kalokagathií. Od 19. století se pojem kalokagathie používal zejména v počátcích sportu a tělesné výchovy. Je důležitým prvkem novodobé olympijské myšlenky, jak je ve svém díle Antický ideál tělesné krásy a duchovní dokonalosti zformuloval Pierre de Coubertin. Byla také důležitou ideovou základnou sokolského hnutí.
Proč na BOSU?
V hlubocké sokolovně jsou pravidelné lekce BOSU CORE od roku 2013. Z vlastní zkušenosti a pozorováním svých svěřenců mohu potvrdit kladné účinky tohoto cvičení. Zhruba po měsíci pravidelného cvičení cvičící získávají jistotu a kontrolu nad jednotlivými balančními pozicemi na míčích, naučí se prohlubovat své dýchání a naučí se posilovat ochablé a protahovat zkrácené svalstvo. Najednou mizí hrbatá záda a vyvalené břicho. Nejlepší překvapení nastane, když si obujete např. brusle, in-liny, lyže, snowboard nebo další sportovní vybavení a zjistíte, že vám to jde úplně samo. Tělo vytrénované balancováním na změnu pozice si lehce poradí i v běžném životě. Jak důležité je umět rychle a správně zareagovat při různých pádech nebo zvedání těžkých břemen a zabránit si tak úrazu či poranění! Myslím, že nikdo z aktivních lidí netouží po bolavém, ztuhlém či ochablém těle, které znemožňuje pohyb. Dobrá zpráva pro váhavé či nesmělé typy. Toto cvičení umožňuje trénink jedince, bez ohledu na úroveň jeho dovedností. Intenzitu cvičení si každý může určit dle svých schopností a ambicí. Chce to jen motivaci, pevnou vůli a zařadit si cvičení do svého týdenního rozvrhu aktivit.
Na všechny se těším každé pondělí 19:00-20:30 hod. v nově opraveném zrcadlovém sálu hlubocké sokolovny.
lektorka Jana Divišová.